03.08.2020 Sčítanie obyvateľov, domov a bytom 2020
10.09.2020
Tlačová správa
Bratislava + 3. augusta 2020
Prešovský kraj napreduje v sčítaní domov a bytov
V júli pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021), ktorý sa realizuje na celom Slovensku v spolupráci so samosprávami. Najviac sčítaných obcí má v rámci republiky Prešovský kraj, kde je do štatistického zisťovania zapojených najviac samospráv.
Druhý mesiac sčítania domov a bytov
Do sčítania domov a bytov sú zapojené všetky obce SR v celkovom počte 2 927. K 31.7.2020 bolo sčítaných 20, 6 % bytov na Slovensku.
V Prešovskom kraji je do sčítania zapojených 665 obcí, pričom 23 z nich má štatút mesta. Hoci ide o kraj s najvyšším počtom obcí, za prvé mesiace sčítali už okolo 15 %.
V rámci Slovenska už máme 13 obcí, ktoré sčítali byty úplne. Najviac ich je v Prešovskom kraji.
Ako uviedol Ing. Ján Cuper, riaditeľ pracoviska ŠÚ SR v Prešove: „Niektoré obce už v systéme pracujú a zapisujú údaje, iné si pripravujú podklady, iné majú sčítanie ukončené. V Prešovskom kraji je 5 obcí, ktoré byty a domy na svojom území už sčítali: obec Cabov z okresu Vranov nad Topľou, Veľká Franková z okresu Kežmarok, obce Kružlová a Havranec z okresu Svidník a Lesnica z okresu Stará Ľubovňa. Vzhľadom k tomu, že rozhodujúcim okamihom sčítania je prelom roku 2020 a 2021, budú musieť tieto obce ešte zaktualizovať prípadné prírastky a úbytky, ku ktorým došlo k rozhodujúcemu okamihu sčítania.“
Ako uviedol starosta obce Havranec Mgr. Milan Ščerba, vzhľadom na veľkosť obce nemal so sčítaním veľa starostí: „V obci máme len 13 domov. Tento počet je rovnaký ako počas posledného sčítania, takže sme mali takmer všetky údaje predpripravené a preto sa do predvyplnených tlačív jednoducho dopĺňali požadované údaje.“
Prvá fáza SODB 2021 je realizovaná v spolupráci so samosprávami, zameraná na sčítanie domov a bytov. Mestá, obce a mestské časti Bratislavy a Košíc v priebehu takmer deväť mesiacov dôsledne a prvýkrát elektronicky zaznamenajú údaje približne o troch miliónoch bytoch na Slovensku. Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. 2. 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, sčítanie obyvateľov.
„Sčítanie prebieha v súčinnosti s obcami a priebežne riešime otázky, ktoré vznikajú. Môžem konštatovať, že aj napriek letu, sčítanie prebieha kontinuálne a obce naplno pracujú. Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania t.j. k 1.1.2021,“ zdôraznilaĽudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.
_________________________________________________________
SČÍTANIE OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021) - POTREBNÉ INFORMÁCIE
1. fáza projektu – Sčítanie domov a bytov v období od1. júna 2020 do 12. februára 2021.
2. fáza projektu – Sčítanie obyvateľov v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.
_________________________________________________________
Základné otázky a odpovede k sčítaniu domov a bytov:
Na Slovensku sa doteraz uskutočňovalo tradičné sčítanie. V roku 2021 bude ako integrované sčítanie. V čom je základný rozdiel?
Základný rozdiel je v tom, že sa budú využívať okrem údajov od obyvateľov aj údaje z rôznych zdrojov (administratívnych zdrojov údajov). Obyvatelia sa na sčítaní domov a bytov nebudú zúčastňovať. Sčítanie domov a bytov sa už začalo 1. 6. 2020 a trvá do 12. februára 2021. V druhej fáze sa sčítavajú obyvatelia a to od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Sčítanie je jedinečné svojou online elektronickou formou v prvej aj druhej fáze. Na oboch fázach veľmi úzko spolupracujeme so samosprávou.
Sčítanie domov a bytov sa koná podľa nového konceptu, teda bez účasti obyvateľov?
Áno, ide o elektronické sčítanie, ktoré realizuje samospráva. Pred začiatkom sčítania Štatistický úrad SR pripravil podklady a predvyplnil obciam existujúce údaje, určených zamestnancov obcí sme zaškolili a majú k dispozícii videá, dokumenty a školiace materiály. S údajmi teda v obciach pracujú výlučne zaškolené osoby, ktoré majú prístup do systému. Tým, že bola mimoriadna situácia z dôvodu COVID-19, pristúpili sme k e-learningovej forme školenia a vyškolili sme v krátkom čase 5 313 osôb. Do elektronického systému sčítania sa nám k dnešnému dňu zapojili všetky obce.
Aké informácie prinesie sčítanie domov a bytov?
+ Zistíme, koľko bytov a domov na Slovensku pribudlo.
+ Získame prehľad o formách vlastníctva bytov.
+ Budeme vedieť počty a podiely neobývaných bytov v regiónoch.
+ Zistíme, ako Slováci bývajú, či preferujú za poslednú dekádu menšie byty,alebo naďalej väčšie a ako sa táto preferencia líši podľa regiónov.
+ Nadobudneme nové podrobnejšie informácie o obnove budovy z pohľadu obvodového plášťa, strechy a okien.
+ Dozvieme sa, koľko podlažné domy u nás prevládajú.
+ Zistíme napojenie bytov na vodu, plyn a kanalizáciu.
+ Získame prehľad o zdrojoch tepla, aj to, či centrálne zásobovanie teplom víťazí nad potrebou vlastného kúrenia.
Ako napríklad môže Slovensko využiť údaje so sčítania?
+ Na plánovanie novej infraštruktúry a budovanie ciest.
+ Na plánovanie budovania nových materských škôl, predškolských zariadení a základných škôl.
+ Na plánovanie zriadenie nových stacionárov pre dôchodcov.
+ Na plánovanie budovania nájomných bytov a ich reálna potreba v konkrétnych regiónoch SR.
SODB 2021 je súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových zisťovaní, uskutočňujúcich sa pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Na Slovensku má viac ako 100-ročnú tradíciu. V EÚ sa realizuje vo všetkých členských štátoch v referenčnom roku 2021. Základné výsledky SODB 2021 budú zverejnené do konca roku 2022 a výsledky pre medzinárodné porovnania EÚ krajín najneskôr do konca roku 2024. Informácie k SODB nájdete na adrese www.scitanie.sk.
Podmienky upravuje osobitný zákon č. 223/2019 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 a opatrenia ŠÚ SR.